Dieta dla pielęgniarek

Dieta dla pielęgniarek

Dieta dla osób pracujących na zmiany – dieta dla pielęgniarek nie jest zwykłą dietą, ponieważ problemem są godziny pracy i dostosowanie do nich pór posiłków. Ale nie ma rzeczy niemożliwych, więc da się to zrobić tak żeby było zarówno zdrowo jak i wygodnie.

Jaka liczba posiłków?

Osoba pracująca na zmiany na pewno nie jest w stanie jeść pięciu posiłków dziennie. Pielęgniarki nie mają na to czasu, z reguły jadają 3 lub 2 posiłki dziennie. Uważam, że powinno się starać jadać cztery posiłki ewentualnie trzy w ciągu dnia.

Jeżeli celem jest odchudzanie to spożywa się cztery posiłki, zmiana nawyków i lepsze odżywianie to to wystarczą trzy posiłki.

Co jeść na śniadania?

Co jeść podczas takiej diety na śniadania kiedy celem jest redukcja masy ciała?

Zaleca się, aby śniadania nie były węglowodanowe czyli owsianki odpadają, jakieś kanapki, słodkie rzeczy np. muesli na mleku też. To są rzeczy, które mają wysoki indeks glikemiczny i źle wpływają na szybkość spalania tkanki tłuszczowej.

Więc na śniadanie jada się produkty białkowo-tłuszczowe czyli najczęściej zaleca się jajka w postaci takiej, aby żółtko było półpłynne czyli na miękko lub nieściętą jajecznicę. Do tego oczywiście surowe warzywa. Wchodzą również w grę sałatki z jajkiem z wkładką mięsną na przykład z wędzoną rybą czy pieczoną.

Jeżeli rano nie ma czasu na śniadanie albo nie ma się apetytu, a praca rozpoczyna się od godziny 7:00 to można po prostu wziąć shake’a ze sobą i wypić go w trakcie jazdy do pracy albo na początku pracy.

Shake powinien składać się z mleka najlepiej roślinnego, orzechów, można dodać żółtka, żeby było więcej energii i składników odżywczych. No i oczywiście owoce, najlepiej owoce jagodowe czy cytrusowe, które nie mają wysokiego indeksu glikemicznego.

Jeśli natomiast celem jest zmiana nawyków i zdrowe  odżywianie to śniadaniem może być właśnie owsianka z owocami, z orzechami, z owocami suszonymi, najlepiej również na mleku roślinnym. Może być też shake, sałatka czy też jajecznica. Tutaj nie ma ograniczeń. Kanapki są ostatecznością – nie ze względu na szkodliwość kanapek, tylko ze względu na to, że powodują monotonnie w diecie. Są proste do przygotowania i z dnia na dzień zaczyna się tylko je jadać. Żeby było łatwo i szybko. Wtedy dieta staje się naprawdę mało odżywcza.

Obiady

Najlepiej na obiady zabierać ze sobą do pracy warzywa gotowane (na przykład leczo), gotowane brokuły, kalafior czy fasolkę szparagową. Warto przygotować pieczoną cukinię z nadzieniem warzywnym z duszonym mięsem i kaszą lub ryżem. W diecie odchudzającej raczej powinno się  spożywać samo mięso z warzywami (które powinny zajmować 50 % objętości talerza). Unika się produktów zbożowych szczególnie oczyszczonych jak biały ryż i makaron. Można jadać pełnoziarniste produkty 2-3 razy w tygodniu. Dobrym pomysłem na posiłki w pracy są również zupy. Jeżeli jednak w pracy nie ma możliwości zjedzenia dwóch dań, to można zupy zaplanować na kolację. Dzięki temu kolacja właśnie będzie lżejsza, co pomoże organizmowi lepiej przygotować się do odpoczynku nocnego.

Dieta dla pielęgniarek powinna być urozmaicona.

Jak rozplanować posiłki w ciągu dnia?

Jeżeli godziny pracy to 7:00 rano do 19:00 powinno się zjeść śniadanie koło godziny 5:00 lub 6:00. Ewentualnie wziąć sobie shake’a i spożyć rano w pracy. Następnie powinna być przekąska jako drugie śniadanie koło 10:00 – 11:00 i tutaj w grę wchodzi też shake, jeżeli jest mało czasu o tej porze. Natomiast gdy praca wygląda tak, że rano koło godziny 10:00 – 11:00 jest mniejszy ruch, to można zaplanować sobie normalny posiłek przekąskowy typu sałatka, gotowane brokuły czy na przykład owoce z orzechami.

Kolejnym posiłkiem powinien być obiad koło godziny 14:00 – 15:00. Dobrze jest przygotować go wcześniej. Możesz gotować dania na kilka dni i brać sobie na dwa lub trzy dni ten sam posiłek. Leczo, kasza z warzywami, faszerowana pieczona cukinia lub bakłażan i surówki. W diecie odchudzającej eliminujemy ryż i makaron – jadamy pieczone warzywa z rybami lub mięsem, ewentualnie jajkami.

Kolejnym posiłkiem powinna być kolacja już spożyta po pracy czyli koło 20:00 do 21:00. Na kolację warto zjeść coś ciepłego. Na przykład zupę lub drugą porcję obiadu. Może być też sałatka na zimno, ewentualnie gotowana fasolka szparagowa na ciepło czy znowu gotowane brokuły na ciepło.

Jeżeli natomiast pracuje się na nockę czyli od 19:00 do 7:00 rano, to ten dzień, w którym rozpoczyna się nocka powinien zaczynać się od śniadanie koło godziny 9:00 – 10:00,  obiad o godzinie 13:00 – 14:00, posiłek kolacyjny tuż przed pracą koło 17:00 – 18:00. W pracy w nocy powinny być dwie przekąski najlepiej shake,  ewentualnie kanapka lub sałatka.  Pierwsza koło godziny 21:00 – 22:00 i druga o 2:00 – 3:00 nad ranem. Powrót do domu koło godziny 8.00, sen do godziny 13:00 lub 14:00 i następnie jest obiad. A później kolacja koło godziny 18.00.

Nawadnianie

Największym myślę problemem u pielęgniarek jest po prostu brak czasu na odpowiednie  nawadnianie organizmu, ponieważ cały czas coś trzeba zrobić. Dobrym nawykiem jest picie podczas wypełniania dokumentów czy innych czynnościach, które umożliwiają sięgnięcie po wodę. Najlepiej pić wodę filtrowaną z sokiem z cytryny. Wskazana jest ciepła – lepiej się wchłania. Kawę i herbatę można pić, ale najlepiej w domu – ponieważ w trakcie pracy, jeśli mało jest sytuacji na sięgnięcie po szklankę wody, to organizm traci. Najlepsze nawadnianie to picie małych ilości wody co jakiś czas, dlatego warto w pracy sięgać jednak po wodę

Dieta dla pielęgniarek nie powinna opierać się wyłącznie na kanapkach. Prowadzi to do monotonii.

Suplementacja

Ponieważ praca pielęgniarki wymaga często dużej aktywności i skupienia, warto oprócz diety zastosować suplementację szczególnie magnezem (forma cytrynian magnezu, dawka minimum 300 mg na dobę),  koenzymem Q10 – zmniejszającym stany zapalne w organizmie i wzmacniającym pracę serca. Również się przyda wyciąg z guarany lub żeńszenia dodający energii. Można nim zastąpić zwykłą kawę. Witaminę D powinni zażywać wszyscy, minimum 2000 IU dziennie.

 

Podsumowanie

Dieta dla pielęgniarek nie musi być trudna, wymaga dobrze przygotowanego planu, który czasami może się zmieniać. Warto uzbroić się w cierpliwość, aby zmniejszyć pojawiającą się czasami frustrację. Jeśli dalej będzie występował problem z jadłospisem to warto zasięgnąć pomocy dietetyka, który indywidualnie przygotuje zalecenia i dietę.

Potrzebujesz dopasować jadłospis do swoich potrzeb?

Na co dzień czujesz przemęczenie? Znudziły Ci się wszelkie posiłki? Nie lubisz gotować i nie mas na to czasu? Jeśli tak, to zapraszam do uczestnictwa w kursie: Twój zdrowy jadłospis.

 

Otrzymasz DUŻĄ dawkę wiedzy jak dopasować do siebie menu, aby lepiej się czuć, oszczędzić czas na gotowaniu oraz oczywiście jak wszystko ze sobą łączyć, aby było zdrowo i kolorowo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.