Jesteś cukrzykiem? Sprawdź które minerały pomagają kontrolować glikemię.

Chrom

Pierwszym ważnym składnikiem mineralnym utrzymującym glikemię w ryzach jest chrom.
Jego zadanie to ułatwienie spalania węglowodanów oraz zmniejszanie apetytu na słodkie rzeczy.

Diabetycy mają niedobory chromu. Suplementacja również poprawia funkcje tarczycy. Chrom pobudza konwersję T4 do T3 – aktywnego hormonu. To skutkuje zwiększeniem tempa spalania tkanki tłuszczowej. Do tego korzystnie wpływa na lipidogram – obniża stężenie szkodliwej frakcji LDL cholesterolu.

Jak suplementować?

Polecana forma to pikolinian chromu w dawce 100-200 mcg 3 razy na dobę.

Ważne! Suplementacja chromem obniża glikemię. W przypadku zażywania leków cukrzycowych włączenie chromu do terapii może skutkować hipoglikemią. Dlatego wszelkie zmiany należy konsultować ze swoim lekarzem. 

Magnez

Jego niedobór sprzyja rozwojowi cukrzycy. Dobre jego ilości znajdują się w produktach zbożowych pełnoziarnistych czy zielonych warzywach liściastych. Ale skuteczna walka z cukrzycą to dieta eliminująca zboża (keto lub lowcarb). Dlatego prościej jest włączyć suplementację.

Niektóre leki zubażają organizm w magnez. Są to: diuretyki, leki obniżające ciśnienie krwi, estrogeny, antybiotyki czy leki przeciwcukrzycowe.

Dawkowanie: do 400 mg dziennie. Najlepiej w formie chelatów czyli połączenia jonu magnezu z resztą np. cytrynian magnezu. Cytrynian jednak u wielu ludzi wywołuje biegunki. Jeśli również u Ciebie tak się dzieje, zastosuj inne formy jak glicynian, czy jabłczan.

Żelazo

Niedobory żelaza mogą być przyczyną niskiego poziomu hormonu tarczycy T3. Minerał uczestniczy w konwersji T4 w T3. Jest to ważne dla cukrzyków, ponieważ niedoczynność tarczycy jest jedną z przyczyn choroby. A niedobory żelaza prowadzą właśnie do niedoczynności.

Leki, które zubażają organizm w żelazo to: IPP, aspiryna, ibuprofen, sulfonylomoczniki, antybiotyki, diuretyki.

Zasady suplementacji

Jeśli masz problemy z żołądkiem (bóle, refluks, ucisk, pieczenie) nie włączaj żelaza. Najpierw zadbaj o jego dobre trawienie: LINK

Jesli masz problemy z jelitami (wzdęcia, zaparcia, biegunki, przelewanie itp.) to zadbaj najpierw o nie: LINK

Dopiero po wyregulowaniu obu narządów można myśleć o suplementacji. Pierwszym krokiem powinno być zwiększenie udziału żelaza w posiłkach razem z witaminą C z suplementu. Jeśli to nie pomoże, to wdraża się suplementację żelazem.
Dobre źródła żelaza to podroby, żółtka, spirulina, zielone warzywa liściaste, wołowina.

Suplementacja żelazem powinna być dopiero wdrażana, jeśli inne metody nie pomogły. Najczęściej preparaty nie są dobrze tolerowane. Występują zaparcia i bóle żołądka.
Dawkowanie to 150 mg dziennie z posiłkami. Planuje się stosowanie 2 lub 3 miesiące. Najczęściej lekarz zleca suplementację lub dobry dietetyk.

Potrzebujesz konkretnego wsparcia przy cukrzycy?

Na co dzień czujesz przemęczenie? Znudziły Ci się wszelkie posiłki? Nie radzisz sobie z dietą i nie widzisz efektów swojego działania? Jeśli tak zapraszam do rozpoczęcia walki z cukrzycą pod moim okiem.

 

Regularne konsultacje, indywidualne plany żywieniowe i rady na każdy problem pojawiający się podczas kuracji. To są elementy pakietu PREMIUM. Wystarczy, że złożysz zamówienie, a ja odezwę się w sprawie terminu pierwszej konsultacji.

Nie czekaj! Zamów już dziś, ponieważ mam ograniczoną liczbę miejsc.

Leave a Reply

Your email address will not be published.