Niedobór selenu wywołuje Hashimoto

Niedobór selenu może wywołać Hashimoto.

➡️ Braki tego pierwiastka w organizmie to jeden z czynników środowiskowych wywołujących chorobę Hashimoto.
Jest niezbędny w produkcji aktywnego hormonu T3 z t4.
Jest silnym antyoksydantem i chroni nasze komórki przed wolnymi rodnikami, które je niszczą. Szczególnie chroni komórki tarczycy.

➡️ Jeśli cierpisz na nietolerancje pokarmowe lub inne problemy związane z jelitami, możesz nie wchłaniać odpowiednich ilości selenu z diety, co prowadzi do niedoboru. Innym czynnikiem jest oczywiście mała podaż tego minerału z dietą. Bez wyleczenia jelit suplementacja nie ma sensu. Dlatego zadbaj najpierw o ten narząd. Kuracja na jelita: LINK

➡️ Suplementacja selenem jest podstawą planu suplementacji w Hashimoto. Badania pokazują, że dzięki temu dochodzi do obniżenia poziomu przeciwciał i poprawy samopoczucia.

➡️ Dawkowanie: z selenem należy uważać, aby nie przekraczać dawki. Ale również nie stosować zbyt niskiej, która nie da efektów terapeutycznych. Najbardziej optymalna jest dawka 200- 400 mikrogramów selenu dziennie.

➡️ A nie lepiej jeść orzechy brazylijskie? Nie. Orzechy mają bardzo różną zawartość tego pierwiastka. Badania nad orzechami dostępnymi w Polsce wykazały śladowe ilości selenu. Dlatego najbardziej sensownym rozwiązaniem jest suplementacja sprawdzonym preparatem, który jest standaryzowany. To znaczy – producent dba o to, żeby w każdej kapsułce była taka sama zawartość selenu.

➡️ W Polsce gleby są bardzo ubogie w selen. Niektórzy eksperci uważają, że to jest właśnie przyczyna szeroko rozpowszechnionego niedoboru tego minerału wśród kobiet i efektem jest coraz częstsze zachorowanie na Hashimoto.

➡️ Czy robić badania poziomu selenu we krwi?
Badania minerałów we krwi nie są dla nas zbyt wiarygodne, ponieważ pokazują stężenie danego pierwiastka we krwi, a nie w komórkach. A to właśnie w komórkach dany minerał pełni swoją funkcję. Dlatego oznaczenie poziomu selenu we krwi nie ma sensu. Uważa się, że dawki wyżej wymienione są ogólnie bezpieczne i nie stanowią ryzyka przedawkowania. Jeśli ktoś chce mimo wszystko wiedzieć czy niedobory selenu go dotyczą, warto zrobić analizę pierwiastkową włosa. Więcej informacji o tym badaniu: LINK

➡️ Jaki preparat wybrać?
Przede wszystkim najlepszą formą jest selenometionina. Najlepiej, aby zaplanowana dawka dobowa była w 1-2 kapsułkach preparatu. Sprawdzone przeze mnie firmy: Swanson, Alliness, Solgar.

➡️ Jak zażywać selen?
Podczas posiłku. Można do śniadania. Nie łączymy z cynkiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.