10 objawów ketozy – jak poznać kiedy dieta działa?

Zmiany w organizmie są normalne po przejściu w ketozę. Musi się dostosować do nowego źródła energii i to wymaga czasu. Zmęczenie, skurcze, wydajność ćwiczeń są często obserwowanymi objawami ketozy.

 

W tym artykule dowiesz się jakie zmiany mogą u Ciebie wystąpić i jak sobie z nimi poradzić.

Podniesiony poziom ketonów

Nie zaobserwujesz poziomu ketonów, ale możesz go zmierzyć za pomocą pasków do moczu. Dzięki temu dowiesz się, czy organizm produkuje ketony – z dnia na dzień powinno być ich coraz więcej. Możesz też odczuwać specyficzny zapach oddechu – to świadczy o wzmożonej produkcji ciał ketonowych.

Poziom 0,5 do 3,0 mmol/l ciał ketonowych wskazuje na ketozę odżywczą. Organizm efektywnie wykorzystuje tkankę tłuszczową do produkcji energii.

Suchość w ustach

W trakcie ketozy będziesz traciła wodę- działa moczopędnie. W efekcie możesz doświadczyć suchości w ustach. Dbaj o nawodnienie, to problem zniknie,

Grypa keto

To ogół objawów podobnych do zwykłej grypy. Wynika z braku równowagi elektrolitowej. Organizm na początku diety pozbywa się większych ilości wody (szczególnie jak obserwowałaś u siebie obrzęki) oraz niestety elektrolitów. Dlatego ważne jest ich dostarczanie od samego początku. Pamiętaj, żeby stosować elektrolity bez cukru (te w aptekach zawsze zawierają dodatek glukozy). Możesz doświadczyć bólu głowy, skurczy mięśni, zmęczenia, ospałości. Ale to mija.

I jak się odpowiednio przygotujesz do diety keto, to te objawy będą mało odczuwalne.

Jak się przygotować do diety keto? LINK

Sen

Na początku adaptacji organizmu do czerpania energii z tłuszczu może wystąpić osłabienie mięśniowe podczas wykonywania standardowych ćwiczeń. Daj sobie czas. W pierwszych dniach warto spacerować, a jak już osiągniesz pełną ketozę, można wracać do swojej aktywności. Przy przechodzeniu ze spalania glukozy na spalanie tłuszczy organizm traci zapasy glikogenu zgromadzone w mięśniach, przez co brakuje mu łatwo dostępnej energii w postaci glukozy – a Ty odczuwasz szybkie wyczerpanie. Po kilku tygodniach adaptacji mięśnie zaczynają normalnie funkcjonować.

 

Zaparcia

Zmiana składu posiłków na takie bez zbóż wywołuje zmianę w mikroflorze jelitowej, a to skutkuje czasowymi zaparciami. One mijają. Powinny ustąpić do 2 tyg. od rozpoczęcia diety. Jeśli tak się nie dzieje pamiętaj o zastosowaniu probiotyku lub siemienia lnianego. Pamiętaj o wodzie! Nawodnienie przy zaparciach to podstawa. Dołącz zielone warzywa liściaste bogate w błonnik albo kapustne. Do tego kiszonki i mleczne produkty fermentowane wspierające mikroflorę jelitową.

 

Obniżenie apetytu

W pierwszych dniach adaptacji możesz czuć wzmożony głód, który w ciągu następnych dni wycisza się. A Ty często możesz zapominać coś zjeść. Ketoza hamuje ośrodek głodu, wzmacnia produkcję hormonów odpowiedzialnych za sytość, a Ty czujesz się wolna od notorycznych przekąsek. Naprawdę warto dla samego tego uczucia przejść na dietę keto. Polecam 🙂 Na diecie keto nie jada się 5 posiłków dziennie, najczęściej funkcjonuje się na dwóch, góra trzech – właśnie przez tą wysoką sytość. A do tego wycisza się apetyt na słodycze. Więc jeśli masz z tym problem, to polecam dietę keto 🙂 skutecznie Ci w tym pomoże.

 

Stabilna energia

Zauważysz, że twój poziom energii na diecie keto jest dużo wyższy niż normalnie, ale także stabilny – nie występują tzw. zjazdy energetyczne. Dlaczego? Bo ketoza utrzymuje glikemię mniej więcej na stałym poziomie. A jak nie ma skoków cukru, to nie ma skoków i spadków sił. Możesz też pracować dłużej na tym samym poziomie efektywności. Ketony są bardzo wydajnym źródłem energii dla organizmu, w tym mózgu.

 

Lepsza koncentracja

Tak! KETOZA poprawia nasze skupienie i myślenie. Daje świeżość umysłowi. Nie obserwujesz senności i wyczerpania w pracy umysłowej. Po prostu „jedziesz”. Nie ma mgły mózgowej, nie ma zasypiania nad klawiaturą, nie musisz dobudzać się kawą. Czy nie brzmi to SUPER?

 

Zmniejszenie oponki na brzuchu

Ketoza obniża poziom glikemii i insulinemii. Przełącza organizm w tryb czerpania energii ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej. Jest naprawdę w tym bardzo skuteczna. Pierwsze efekty widać już po 2 tygodniach diety. Do tego ketoza poprawia naszą elastyczność metaboliczną i organizm coraz skuteczniej potrafi utleniać tłuszcz jako źródło energii. A Ty cieszysz się ze spadku na wadze i utracie oponki wokół brzucha. U osób z nadwagą ketoza obniża BMI, poprawia lipidogram, oraz zmniejsza obwód talii.

Daj znać w komentarzu czy zaobserwowałaś u siebie te objawy 🙂

Pobierz darmowego ebooka: 10 kroków jak zacząć kobiecą dietę keto?

Potrzebujesz konkretnego wsparcia w ogarnięciu hormonów, sylwetki i diety?

Myślisz o diecie keto, ale nie wiesz jak zacząć? Potrzebujesz gotowego planu działania i diety dopasowanej do kobiecych cech metabolicznych i hormonalnych?

Jeśli tak, to poniżej znajdziesz 2 pakiety. Pierwszy to PROGRAM KOBIECEJ KETOZY, gdzie stosujesz dietę keto przez 3 miesiące – zawiera zarówno jadłospisy jak i wiedzę merytoryczną w postaci nagrań. Do tego konsultacje ze mną.

A drugi to miniPAKIET 3 jadłospisów: na adaptację i pełną ketozę (w wersji 2 i 3 posiłkowej) oraz EBOOK: Dieta keto dla kobiet. Wszystkie ważne informacje o kobiecej ketozie znajdziesz właśnie w ebooku. A jadłospisy pozwolą Ci samej wystartować bez problemów.

Kliknij poniżej i sprawdź szczegóły konkretnego pakietu:

Leave a Reply

Your email address will not be published.