5 przydatnych wskazówek – post dr Dąbrowskiej

5 przydatnych wskazówek – post dr Dąbrowskiej

Planujesz zrobić post dr Dąbrowskiej? Sprawdź te pięć wskazówek, co ci się może przydać.

Post doktor Dąbrowskiej dla wielu osób może być trudny do przeprowadzenia do względu na rezygnację z wielu produktów jedzonych na co dzień. Najczęściej przeprowadzenie postu wiąże się ze zmianą odżywiania o 180 stopni, ponieważ w diecie Polaków dominują produkty pszenne i mleko zakazane w trakcie tej diety.

Ale można sobie ułatwić życie wdrażając te 5 wskazówek!

1. Przygotuj się do postu

Jeżeli kilka dni wcześniej zmodyfikujesz trochę jadłospis, to będzie Ci łatwiej wytrwać Postaraj się zmniejszyć ilość pieczywa, nabiału i mięsa, a jeść więcej warzyw. Na przykład zrób sobie codziennie smoothie ze szpinakiem, zjedz sałatkę na kolację i do każdego posiłku dodaj warzywa.

2. Zrób listę warzyw i owoców, które zjesz ze smakiem

Nic tak nie motywuje jak potrawy które lubimy. Spisz wszystkie ulubione warzywa i owoce a także ich połączenia. Dzięki temu będzie łatwiej Ci wytrwać,  a po drugie prościej zaplanujesz listę zakupów i jadłospis na cały tydzień.

Dowiesz się też czy jesteś bardzo wybredny czy nie 🙂

3. Pij wodę

Wiem, brzmi banalnie, ale w pierwszych dniach postu pojawia się mocne uczucie głodu. Organizm musi się przedstawić na odżywianie wewnętrzne, dlatego potrzebujesz najwięcej cierpliwości i sił od samego początku. Trwa to około 3 dni i później niekorzystne objawy (jak na przykład bóle głowy) przechodzą. Picie wody wypełnia żołądek i pomaga przetrwać. Możesz dodać sok z cytryny lub owoce, jeśli lubisz wody smakowe. Dodatek soli też jest wskazany aby uzupełniać elektrolity.

4. Dobrze zaplanuj termin przeprowadzenia postu oraz czas trwania

Najlepszą pora jest lato i wakacje, bo jest ciepło oraz jest dostęp do wielu świeżych warzyw i owoców. Podczas ciepłych dni nie czuje się tak głodu, bardziej odczuwa pragnienie i więcej pijesz. Oczywiście jest to jak najbardziej polecane.

Długość postu. Jeżeli jesteś osobą zdrową to wystarczy ci dwa tygodnie maksymalnie cztery. A jeśli jesteś osobą z przewlekłymi chorobami to minimum 4 tygodnie do sześciu. Sprawdź koniecznie czy możesz przeprowadzić post, bo nie zawsze jest to możliwe. Występuje szereg przeciwwskazań zdrowotnych. Sprawdź tutaj: LINK

5. Zaopatrz się w przyprawy

Przyprawy dają lepszy smak daniom. Jesteśmy przyzwyczajeni do intensywnego smaku mięsa czy słonego chleba i dlatego pierwszy post i pierwsze postne potrawy mogą nas odrzucić. Dobrze jest kupić curry, imbir, paprykę wędzoną i zioła, które lubisz na przykład oregano, bazylia czy rozmaryn. Pieprz i sól również są dozwolone, zaleca się sól himalajską.

 

Mam nadzieję, że te wskazówki ułatwią Ci przetrwanie postu. Daj znać jak Ci poszło 🙂

Potrzebujesz wsparcia podczas postu oraz po nim?

Leave a Reply

Your email address will not be published.