Kiedy potrzebna jest suplementacja?

Kiedy suplementacja jest konieczna?

➡️ Społeczeństwo jest coraz bardziej chore i coraz wcześniej te choroby się zaczynają. Obserwujemy, że już małe dzieci mają reumatoidalne zapalenie stawów! Jak to możliwe?

➡️ Myślę, że głównym powodem jest proces utraty wartości odżywczych płodów rolnych oraz masowa produkcja „żywności”, która ją tylko udaje. W standardowym sklepie wielkopowierzchniowym nie ma co kupić zdrowego. Praktycznie każdy produkt pomijając owoce i warzywa zawiera albo dodatek glutenu, mleka krowiego czy cukru. I jeśli ktoś stosuje standardową dietę Polaka tzn. kanapki na śniadanie i kolacje, obiad kotlety z ziemniakami. Pomiędzy posiłkami różne przekąski na bazie napojów gazowanych i słodyczy oraz nierzadko fastfood to nie dziwię się, że chorujemy coraz częściej.

➡️ W wieku 20-30 lat jest jeszcze ok. Czujemy się świetnie, wlewamy hektolitry kawy, nie dbamy o nawyki żywieniowe i jakoś nie specjalnie odczuwamy negatywne skutki. Problem pojawia się dopiero po kilku latach takiego trybu życia. Choć są osoby, które już w wieku studenckim zaczynają przewlekle chorować. Nie ma reguły, każdy organizm jest inny. Ale na pewno porównując nasze czasy z latami 70. widzimy jak wzrósł poziom nadwagi i otyłości oraz częstotliwość chorób tarczycy, niepłodności, cukrzycy i nowotworów.

➡️ Suplementacja pomaga uzupełniać dietę w te składniki, których brakuje. Kiedy będzie wskazana?

💙 przy istniejącej chorobie przewlekłej (indywidualny plan suplementacyjny)

💙 w zaburzeniach regularności miesiączkowej u kobiet (np. witamina C, D, żelazo, witaminy z grupy B, cynk, magnez)

💙 niskim poziomie energii (m. in. adaptogeny, elektrolity, magnez, żelazo, cynk, witamina D)

💙 senności i przemęczeniu (witamina D, magnez, sok z jęczmienia)

💙 nadmiernej aktywności fizycznej (elektrolity, magnez, witamina D, probiotyk, B-complex, sok z zielonego jęczmienia, odżywka białkowa)

💙 w okresie mocnego stresu np. w pracy albo podczas sesji egzaminacyjnych (magnez, melisa, komplet minerałów)

💙 problemach z układem pokarmowym (siemię lniane, ocet jabłkowy, sok z cytryny, babka plesznik)

💙 niskiej odporności (witamina D, selen, cynk i magnez, probiotyk)

💙 nietolerancjach pokarmowych (kwasy tłuszczowe, probiotyk, glutamina, miąższ z aloesu)

💙 nadwadze i otyłości (chrom, antyoksydanty, magnez, probiotyk)

➡️ Suplementacja nie oznacza od razu łykania tabletek. Można włączać odpowiednie wyciągi roślinne. Na przykład przy refluksie i bólach żołądka dobrze sprawdza się stosowanie ziaren siemienia lnianego czy octu jabłkowego, o ile nie ma nadżerek.

➡️ Podstawą suplementacji powinna być witamina D zalecana każdemu zdrowemu Polakowi bez względu na wiek. A ja miewam pacjentów chorych, którzy nigdy tej witaminy nie badali i oczywiście nie zażywali. A to błąd.

➡️ Suplementacja powinna być indywidualnie dobrana na podstawie wyników badań. Pierwszymi jakie się robi to oczywiście badania krwi, ale lepszy obraz daje nam analiza pierwiastkowa włosa (w firmie Lifeliandiag.eu kod zniżkowy: joanna).

A co Ty obecnie suplementujesz? Widzisz efekty?
Napisz w komentarzu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.